Co dalej z ustawą o jakości w opiece zdrowotnej?

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta czeka na ponowne rozpatrzenie przez Sejm, po tym jak odrzucił ją Senat.

Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta został 14 kwietnia 2023 odrzucony przez Sejm. Dwa dni wcześniej sejmowa Komisja Zdrowia zagłosowała przeciwko decyzji Senatu o odrzuceniu projektu. Jednak Sejm zadecydował inaczej.

Podczas głosowania w Sejmie za odrzuceniem ustawy głosowało 220 posłów PIS, dwie posłanki PIS wstrzymały się od głosu. Za ustawą byli natomiast wszyscy posłowie  KO oraz Lewicy.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski skomentował na swoim Twitterze, że jest to „smutny dzień, kiedy interes pacjenta przegrywa z interesem korporacji”. Dodał także, że bierze na siebie tę przegraną.

„Sam zainicjowałem projekt ustawy o jakości i ja biorę odpowiedzialność za to, żeby ostatecznie pacjent zyskał należną mu  jakość. Uczynię więc wszystko, żeby ustawa wróciła” – skomentował Niedzielski.

Przedstawiciele Pracodawców dla Zdrowia uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia.

W opinii pracodawców ustawa jest potrzebna, jednak jej poszczególne zapisy wymagają doprecyzowania.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wprowadza między innymi obowiązkową autoryzację dla publicznych szpitali, wydawaną na pięć lat przez NFZ. Będzie ona oznaczała spełnienie warunków dotyczących miejsca udzielania świadczeń, personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

Według ustawy od 2025 roku obligatoryjne będzie utworzenie wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli monitorowanie tzw. zdarzeń niepożądanych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą będą mieć obowiązek ich monitorowania, identyfikowania, zgłaszania i rejestrowania oraz analizowania przyczyn takich zdarzeń.

Ustawa przewiduje wprowadzenie mechanizmów ochrony personelu medycznego w związku ze zgłoszeniem zdarzenia niepożądanego, ma to zachęcać do ujawniania możliwie jak największej liczby takich zdarzeń, bez obawy o ewentualne sankcje.

Ustawa przewiduje też, że zamiast wojewódzkich komisji ds. spraw orzekania o zdarzeniach medycznych powstanie dwuinstancyjny pozasądowy system rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych. Będzie on zarządzany przez Rzecznika Praw Pacjenta, w którego gestii będzie Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Jego celem będzie zapewnienie pacjentom rekompensaty za szkody związane z opieką zdrowotną.

Projekt jest krytykowany przez opozycję, która zapowiada złożenie kolejnego wniosku o odrzucenie projektu w całości. Opozycja twierdzi, że ustawa jest potrzebna, ale nie w obecnej formule.  Przeciwni ustawę są również lekarze i pielęgniarki, którzy mówią o konieczności zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla personelu.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta czeka na ponowne rozpatrzenie przez Sejm, po tym jak odrzucił ją Senat.