Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia dotyczący ośrodków zajmujących się opieką nad osobami uzależnionymi od alkoholu. Proponuje on objęcie leczeniem i wsparciem nie tyko członków rodziny osób uzależnionych, ale także osób, które pozostają z nimi w bliskich relacjach lub mieszkają pod jednym dachem.
Dotychczasowe przepisy budziły w tym zakresie wątpliwości interpretacyjne.
Uzupełniono także katalog specjalistów, który mogą kierować ośrodkami zajmującymi się leczeniem uzależnionych o osobę posiadającą tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień oraz katalog specjalizacji lekarzy uprawnionych do kierowania oddziałem leczenia alkoholowych zespołów abstynenckich o specjalizację w dziedzinie toksykologii klinicznej.
Usunięto nałożony na wojewódzkie ośrodki terapii uzależnienia i współuzależnienia, obowiązek oceny jakości świadczeń stacjonarnych i ambulatoryjnych w sprawowaniu opieki nad osobami uzależnionymi od alkoholu oraz przygotowania wniosków i zaleceń w tym zakresie, w tym dotyczących doskonalenia zawodowego pracowników placówek. WOTUiW nie realizowały tego zadania z powodu braku odpowiednich narzędzi oraz środków finansowych.
Dodano także zalecenie dla podmiotów leczniczych w kwestii współpracy z ruchem Anonimowi Narkomanii, oprócz ruchu Anonimowi Alkoholicy, ponieważ pacjenci mają często stawiane rozpoznanie zaburzeń spowodowanych używaniem kilku substancji psychoaktywnych.
Rozporządzenie określa organizację, kwalifikację personelu, sposób funkcjonowania i rodzaje podmiotów leczniczych wykonujących świadczenia stacjonarne i całodobowe oraz ambulatoryjne w sprawowaniu opieki nad uzależnionymi od alkoholu.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie funkcjonowania podmiotów leczniczych sprawujących opiekę nad uzależnionymi od alkoholu został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 30 października 2023 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 14 dni.