Komisja Europejska ogłosiła nabór wniosków w ramach programu Digital Europe. 30 mln euro zostanie przeznaczone na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa szpitali i podmiotów leczniczych. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych rozważa utworzenie konsorcjum w celu wystartowania w konkursie.
Celem projektu jest wsparcie szpitali i innych placówek ochrony zdrowia, które nie dysponują odpowiednimi zasobami do skutecznego monitorowania, wykrywania i reagowania na zagrożenia cybernetyczne, takie jak między innymi ataki typu ransomware. Dofinansowanie może obejmować między innymi systemy ciągłego monitorowania bezpieczeństwa, usługi analizy zagrożeń i reagowania na incydenty, współpracę z dostawcami usług cyberbezpieczeństwa czy też działania pilotażowe realizowane w ramach konsorcjów (na przykład stowarzyszeń placówek leczniczych).
Projekty pilotażowe mają między innymi zwiększyć odporność placówek medycznych na cyberataki, pomóc we wdrożeniu rozwiązań technicznych, takich jak systemy SOC, SIEM czy automatyzacja reakcji oraz umożliwić przeprowadzenie szkoleń dla personelu i stworzenie planów technicznych oraz dobrych praktyk możliwych do wdrożenia w skali całej UE.
Pilotaże będą realizowane przez konsorcja, złożone między innymi ze szpitali, stowarzyszeń placówek medycznych i dostawców usług cyberbezpieczeństwa. Projekty muszą być wdrożone w różnych typach placówek (małe, średnie, duże, prywatne/publiczne) w minimum dwóch krajach UE.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych wspólnie z partnerem wspierającym CYBER360 rozważa zawiązanie konsorcjum podmiotów leczniczych w celu wystartowanie w konkursie.
Placówki zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu proszone są o kontakt po adresem biuro@ossp.pl.do 21 lipca 2025 roku.