Ponad tysiąc operacji robotycznych w Śląskim Szpitalu Urologicznym

Z okazji jubileuszu zespół operujący robotem otrzymał certyfikat od firmy Synektik potwierdzający ich kompetencje i profesjonalizm.

W Śląskim Szpitalu Urologicznym w Katowicach, należącym do Grupy Mazovia, wykonano już ponad tysiąc operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego. W ciągu nieco ponad dwóch lat od wykonania pierwszej operacji z użyciem robota, placówka stała się jednym z liderów w tej dziedzinie w Polsce.

– To kamień milowy nie tylko dla nas, ale i dla całej robotyki chirurgicznej w Polsce – mówi prof. Igal Mor, prezes zarządu Grupy Mazovia – Udowadniamy, że najnowocześniejsze technologie mogą stać się standardem leczenia także w Polsce.

Tysięcznym pacjentem był mężczyzna, u którego w wyniku wczesnej diagnostyki wykryto raka prostaty. Dzięki temu możliwe było szybkie wdrożenie leczenia operacyjnego, co znacząco zwiększyło jego szanse na całkowite wyleczenie.

– Pacjent trafił do nas na wczesnym etapie choroby, co pozwoliło nam na szybkie wdrożenie odpowiedniej diagnostyki. Po uzyskaniu wyniku histopatologicznego potwierdzającego raka gruczołu krokowego, przeprowadziliśmy rozszerzone badania obrazowe – rezonans magnetyczny, tomografię komputerową oraz scyntygrafię kości – które zakwalifikowały chorego do leczenia zabiegowego w asyście robota chirurgicznego – relacjonuje dr n. med. Michał Białożyt, dyrektor ds. lecznictwa Śląskiego Szpitala Urologicznego.

Robot chirurgiczny – precyzja, bezpieczeństwo i szybszy powrót do zdrowia

System chirurgiczny umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów z wyjątkową precyzją. W przypadku operacji prostaty oznacza to mniejsze ryzyko powikłań, takich jak nietrzymanie moczu, infekcje czy zaburzenia funkcji seksualnych. Co istotne, technologia ta skraca również czas rekonwalescencji.

– Robot nie działa sam – każdy ruch to świadoma decyzja chirurga – wyjaśnia dr n. med. Michał Białożyt. – Od 2023 roku w Śląskim Szpitalu Urologicznym operujemy pacjentów z rakiem prostaty przy użyciu tego systemu. Zabieg polega na usunięciu gruczołu krokowego i – jeśli to konieczne – także węzłów chłonnych. To metoda minimalnie inwazyjna, stosowana na całym świecie.

Jednym z pacjentów Śląskiego Szpitala Urologicznego, który przeszedł operację z użyciem robota, był pan Maciej – mężczyzna z rozpoznanym rakiem prostaty. Dziś wspomina ten moment jako początek nowego etapu życia.

-29 sierpnia 2023 roku przeszedłem operację usunięcia prostaty z użyciem robota da Vinci. Od tego momentu minęło już ponad półtora roku i mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że poza koniecznością regularnego badania poziomu PSA co pół roku – nie odczuwam dziś żadnych uciążliwych skutków tego zabiegu. Operacja była dla mnie przełomem – nie tylko zdrowotnym, ale i mentalnym – relacjonuje pacjent. – Rekonwalescencja przebiegła bardzo szybko. Już w czwartej dobie po operacji mogłem wstać i chodzić. Po dwóch tygodniach funkcjonowałem już całkiem sprawnie – mówi.

Z okazji jubileuszu zespół operujący robotem chirurgicznym w Grupie Mazovia został symbolicznie uhonorowany – otrzymał certyfikat od firmy Synektik potwierdzający ich kompetencje i profesjonalizm. To wyraz uznania dla ich pracy i wiary w przyszłość nowoczesnej medycyny.


Grupa Mazovia, do której należy Śląski Szpital Urologiczny, prowadzi także placówki w Warszawie i Częstochowie. Zatrudnia 11 certyfikowanych operatorów systemu robotycznego, specjalizujących się nie tylko w leczeniu raka prostaty, ale również w nowoczesnej diagnostyce i terapii innych chorób urologicznych i ginekologicznych.

Pierwsza robotyczna operacja w Grupie Mazovia odbyła się w 2017 roku w Warszawie. Wówczas była to pierwsza w Polsce placówka oferujących tę metodę leczenia schorzeń urologicznych. Co ważne – jako pierwsza udostępniła ją szerszej grupie pacjentów.

– Nowoczesna urologia, a zwłaszcza onkologia urologiczna, dynamicznie rozwija techniki małoinwazyjne, a robot da Vinci stał się ich standardem – podsumowuje prof. Igal Mor, prezes zarządu Grupy Mazovia.