Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy Lux Med, prezeska Pracodawców dla Zdrowia
Mija drugi rok działalności Pracodawców dla Zdrowia, który był rokiem bardzo pracowitym i bardzo owocnym dla naszego związku. Rozszerzaliśmy działalność, byliśmy obecnie na wielu wydarzeniach, podejmowaliśmy dużo nowych inicjatyw.
Wypracowaliśmy wiele wspólnych stanowisk dotyczących rozwiązań legislacyjnych. Realizowaliśmy projekty ważne dla wszystkich podmiotów leczniczych, takie jak opracowanie standardów ochrony małoletnich, zgodnych z „ustawą Kamilka”, która weszła w życie w sierpniu 2024. Chcemy promować model dzielenia się wiedzą pomiędzy organizacjami i podmiotami leczniczymi, w tym celu opracowaliśmy także projekt ujednoliconych wzorów zgód na zabiegi.
Aktywnie wspieramy akcję #odwołuje #nieblokuje, zainicjowaną przez Centrum Medyczne CMP, do którego dołączyło już kilkaset podmiotów.
Uczestniczyliśmy w pracach dotyczących Krajowej Sieci Onkologicznej oraz Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Byliśmy obecni na ważnych wydarzeniach branżowych, takich jak Forum Ochrony Zdrowia podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Europejskie Forum Nowych Idei EFNI w Sopocie, Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Forum Rynku Zdrowia, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, organizowane przez PTWP, Akademia Managera Ochrony Zdrowia firmy Medidesk, Priorytety w ochronie zdrowia, wydawnictwa Termedia, konferencja „Praca 4.0. Zmieniający się świat – wyzwania i szanse dla rynku pracy” organizowana przez Konfederację Lewiatan, Kongres Zdrowia Publicznego, Kongres Zdrowe Miasta czy debaty ekspercie dotyczące różnorodnych tematów ważnych dla branży.
Prowadziliśmy dialog z decydentami systemu ochrony zdrowia, spotykając się z przedstawicielami resortu zdrowia – z ministrą Izabelą Leszczyną oraz wiceministrami – Wojciechem Koniecznym, Jerzym Szafranowiczem oraz Markiem Kosem. Liczymy na dalszą współpracę w tym zakresie i na dialog, który będzie prowadzony dla dobra całego systemu i jego poszczególnych interesariuszy.
Na temat zagadnień związanych z rynkiem usług opiekuńczych rozmawialiśmy z ministrą ds. polityki senioralnej Marzeną Okłą-Drewnowicz.
Stworzyliśmy tzw. podstoliki robocze, skupiające przedstawicieli administracji, samorządów zawodowych, organizacji pacjentów, uczelni medycznych oraz towarzystw naukowych, zajmujące się zagadnieniami w obszarze psychiatrii, deficytu kadr medycznych, medycyny pracy i profilaktyki czy standaryzacji procesów diagnostyki obrazowej, w tym wykorzystania AI.
Uczestnicy spotkań odbywających się w ramach tych zespołów zajmowali się analizą sytuacji w poszczególnych sektorach rynku, zastanawiali się nad możliwymi rozwiązaniami i proponowali konkretne działania w tym zakresie.
Cieszy nas wzrost naszego związku, do którego dołącza coraz więcej podmiotów. W roku 2024 związek powiększył się o kolejnych kilkanaście firm. Dołączyli do nas -Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie, Telemedi sp. z o.o., Gabinety Cukrowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, Formedis, Medikar Sp. z o.o. Sp. k., CKR, Galileo Medical, Grupa Mazovia, Centrum Fizjoterapii i Sportu, Varian Medical System Poland i Centrum Medyczne CMP. Obecnie należy do nas już prawie 30 członków. Zrzeszamy podmioty z obszaru ochrony zdrowia, nie tylko świadczeniodawców usług medycznych, ale także firmy dostarczające im sprzęt i usługi.
Cieszę się że tak szybko, bo start organizacji miał miejsce wiosną 2023, staliśmy się dużym związkiem. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspólnie z nami działać na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia i ulepszania jego poszczególnych obszarów. Najważniejszym celem jest dla nas dobro pacjenta, dlatego chcemy współpracować ze wszystkim organizacjami, którym również to dobro leży na sercu.
Rok 2024 rozpoczęliśmy pełni nadziei na dalszy dialog ze względu na nowe otwarcie polityczne. Obecnie u progu nowego 2025 roku liczymy na pogłębienie współpracy z resortem zdrowia oraz na dalszy rozwój naszej działalności.