Rada Naukowa Lux Med: wsparcie kliniczne i edukacyjne dla medyków

Z wiedzy i doświadczenia członków Rady Naukowej będą mogli także skorzystać studenci wyższej szkoły medycznej, nad której otwarciem pracuje Lux Med.
Z wiedzy i doświadczenia członków Rady Naukowej już niedługo będą mogli także skorzystać studenci wyższej szkoły medycznej, nad której otwarciem pracuje Lux Med, dr n. med. Krzysztof Kurek, dyrektor medyczny, członek zarządu Grupy Lux Med.

Rada Naukowa od lat odgrywa ważną rolę w działalności klinicznej Lux Med, ewoluując wraz z rozwojem Grupy, która coraz mocniej stawia na wsparcie edukacyjne kadr medycznych. Dzięki obranemu kierunkowi zmian Rada będzie nie tylko ciałem doradczym, ale aktywnym uczestnikiem w procesie kształtowania kadr medycznych w Polsce.

Rada Naukowa Grupy Lux Med, której członkami są profesorowie oraz docenci posiadający ogromne doświadczenie kliniczne i dorobek naukowy, sprawuje merytoryczny nadzór nad pracą lekarzy. Rada określa i ocenia standardy postępowania lekarskiego w przypadku określonych chorób i dolegliwości. Wypracowywane przez nią standardy gwarantują najwyższą jakość usług medycznych Lux Med.

Cele i nowe zadania Rady Naukowej

Wraz z rozwojem Grupy Lux Med zmieniają się także zadania i cele Rady Naukowej.

-Chcemy, aby Rada Naukowa udzielała nam wsparcia nie tylko w zakresie zadań klinicznych, lecz także podczas wdrażania w Grupie innowacji medycznych i nowych technologii. W Radzie znajdują się wybitni eksperci z każdej dziedziny medycyny, z których wiedzy i doświadczenia chcemy aktywnie korzystać. Rada Naukowa rozpoczyna również współpracę z Centrum Edukacji Medycznej Grupy Lux Med (CEM), aby pomóc w rozwoju naszych kadr medycznych – lekarzy, pielęgniarek, ratowników oraz pozostałych specjalistów medycznych – mówi dr hab. n. med. Justyna Domienik-Karłowicz, prezeska Centrum Edukacji Medycznej Grupy Lux Med.

Przedstawiciele Rady Naukowej będą prowadzili szkolenia dla lekarzy, którzy w ramach Grupy Lux Med robią specjalizację, a także tych, którzy są już po egzaminie specjalizacyjnym, a chcą rozwinąć swoje kompetencje w określonych obszarach.

W Radzie zasiada na przykład prof. dr hab. med. Maciej Śmietański, wybitny specjalista w zakresie leczenia operacyjnego przepuklin, który już prowadził pierwsze szkolenia z tego zakresu w CEM, a kolejne odbędą się jeszcze w tym roku.

-To dla nas wyróżnienie, że ekspert europejskiej klasy, kierownik zespołu leczenia przepuklin w należącym do Grupy Lux Med szpitalu Swissmed, chce dzielić się swoją wiedzą – podkreśla Justyna Domienik-Karłowicz.

Edukacja i szkolenia

Członkowie Rady Naukowej stale wspierają lekarzy Lux Med w zakresie standardów medycznych. Biorą udział w webinarach skierowanych do lekarzy zatrudnionych w Grupie, a już w najbliższym czasie wesprą swoich kolegów w ramach Bazy Wiedzy Lux Med – platformy, która została zaprojektowana dla lekarzy i pielęgniarek pracujących w Grupie.

-Ma ona na celu kształcenie naszych lekarzy w zakresie aktualnej wiedzy medycznej. Tematyka szkoleń, które poprowadzą członkowie Rady, obejmie kluczowe problemy, takie jak między innymi leczenie otyłości czy cukrzycy. Bardzo cieszymy się, że uznani specjaliści w swoich dziedzinach, będą się dzielić z naszymi kadrami medycznymi swoją wiedzą – mówi dr hab. n. med. Justyna Domienik-Karłowicz.

Wpływ na praktykę kliniczną

Prace rady mają bezpośredni wpływ na codzienną działalność kliniczną Lux Med. Wybrani członkowie rady regularnie konsultują trudne przypadki medyczne, wspierając lekarzy w ambulatoriach. Zajmują się przypadkami interdyscyplinarnymi lub bardzo skomplikowanymi.

-W Radzie Naukowej mamy zarówno profesorów, którzy klinicznie specjalizują się w okulistyce, jak i chirurgów, kardiologów, specjalistów medycyny sportowej, chirurgów specjalizujących się w leczeniu przepuklin, czy psychiatrów. Dążymy do tego, żeby każda specjalność kliniczna była reprezentowana – dodaje Justyna Domienik-Karłowicz.

Innowacje i nowe technologie

Rada Naukowa koncentruje się również na wprowadzaniu innowacji w medycynie. Jej członkowie często są pionierami wprowadzającymi w Polsce nowe, innowacyjne typy zabiegów. Często te zabiegi po raz pierwszy wykonywane są w placówkach Lux Med, a inne ośrodki uczą się operować właśnie od ekspertów Grupy.

-Eksperci Rady są pionierami nowych zabiegów w Polsce, a ich wiedza i doświadczenie wspiera Lux Med w rozwoju medycyny. Wiele nowoczesnych zabiegów okulistycznych jest robionych przez profesora Marka Rękasa w naszym szpitalu Mavit. Profesor Jacek Sobocki, który jest dyrektorem medycznym ds. zabiegowych w Lux Med Onkologia Sp z o.o. , dzieli się wiedzą w zakresie zabiegowym, ale i w zakresie żywienia, gdyż jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów jeśli chodzi o żywienie pozajelitowe. Te przykłady mogłabym z pewnością mnożyć – dodaje prezeska CEM.

Wyższa Szkoła Nauk Medycznych Lux Med

Z wiedzy i doświadczenia członków Rady Naukowej już niedługo będą mogli także skorzystać studenci wyższej szkoły medycznej, nad której otwarciem pracuje Lux Med.

-Wyższa Szkoła Nauk Medycznych będzie kształcić kadry medyczne dla potrzeb Grupy Lux Med, ale też innych podmiotów świadczących opiekę w sektorze medycznym w Polsce. Rolą członków Rady Naukowej w tym projekcie jest zadbanie, aby program merytoryczny – wykładowy, seminaryjny, program ćwiczeń spełniały najwyższe standardy i żeby jakość kształcenia w tej jednostce była najwyższą możliwą dla studentów wybierających edukację w Polsce – mówi dr n. med. Krzysztof Kurek, dyrektor medyczny, członek zarządu Grupy Lux Med.