Spółki giełdowe będą musiały zapewnić parytet płci

Celem przepisów jest usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych.

Do konsultacji skierowany został projekt ustawy o równowadze płci, która zawiera implementację unijnej dyrektywy. Zgodnie z projektem spółki giełdowe będą miały obowiązki dotyczące selekcji kandydatów na członków zarządu i rady nadzorczej oraz osiągnięcia określonego parytetu płci w tych organach.

Celem przepisów jest usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych.

Zgodnie z tymi przepisami do 30 czerwca 2026 roku „osoby niedostatecznie reprezentowanej płci” (mogą to być kobiety albo mężczyźni, w zależności od okoliczności) powinny zajmować albo co najmniej 40 procent stanowisk dyrektorów nie wykonawczych, albo co najmniej 33 procent wszystkich stanowisk dyrektorskich (wykonawczych i nie wykonawczych). Spółki będą musiały przyjąć, uchwałą walnego zgromadzenia, politykę zatrudniania w organach spółki.

Przepisy będą dotyczyły spółek akcyjnych, które mają siedzibę w Polsce i których co najmniej jedna akcja została dopuszczona do obrotu na giełdzie w Polsce lub innym kraju UE. Dotyczy to spółek z rynku regulowanego, a nie tych notowanych na NewConnect.

Nowych przepisów nie będą musiały stosować spółki posiadające status MŚP zgodny z definicją zawartą w dyrektywie, czyli takie, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót lub bilans nie przekracza równowartości kwoty 50 lub 43 milionów euro.

Dla spółek, które nie będą przestrzegać przepisów, przewidziane są sankcje w postaci kary pieniężnej nakładanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jej wysokość może wynieść równowartość 10 procent całkowitego rocznego przychodu za ostatni rok obrotowy. Poza tym kandydat należący do niedostatecznie reprezentowanej płci, który zostanie odrzucony w procesie rekrutacji z naruszeniem zasad równościowych, będzie mógł dochodzić od spółki odszkodowania w wysokości nie niższej od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także pozwać spółkę na ogólnych zasadach prawa cywilnego, na przykład o zadośćuczynienie.

Projekt wzbudził wiele dyskusji. Pojawiły się głosy, że jest on bardziej rygorystyczny niż przepisy unijne, gdyż wskaźnik 33 procent powinien dotyczyć zarządu i rady nadzorczej spółki łącznie. Inne opinie sugerowały, że przepisami należałoby objąć duże spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Termin na implementację przepisów upływa 28 grudnia 2024 roku, natomiast osiągnięcie parytetów ma nastąpić 30 czerwca 2026 roku lub 31 grudnia 2025 roku (w przypadku spółek z udziałem Skarbu Państwa).

Projekt  ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania wdraża Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z dnia 23 listopada 2022 roku w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków.

Projekt ustawy dostępny jest tutaj>>>