Priorytety zdrowotne Polski na czas przewodnictwa w Radzie UE

Polska prezydencja w Radzie UE to szansa na zaprezentowanie naszych priorytetów w ochronie zdrowia.

Priorytety zdrowotne naszego kraju określone na czas przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej to– europejska przestrzeń danych zdrowotnych, profilaktyka i zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście nowych wyzwań technologicznych. Jako priorytet legislacyjny wymieniany jest pakiet farmaceutyczny.

Mówiła o tym Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas panelu dyskusyjnego pt. „Priorytety ochrony zdrowia polskiej prezydencji w Radzie UE: Szanse i wyzwania”, który odbył się trzeciego dnia Europejskiego Forum Nowych Idei EFNI.

Polska obejmie przewodnictwa w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 roku. Będzie to szansą na zaprezentowanie polskich priorytetów w ochronie zdrowia i wpłynięcia na wzmocnienie znaczenia tych zagadnień na forum unijnym.

W panelu spotkali się przedstawiciele administracji publicznej, parlamentu oraz sektora farmaceutycznego, którzy rozmawiali o możliwych szansach i wyzwaniach, jakie dla ochrony zdrowia płyną z polskiej prezydencji w Radzie UE.

Monique Clua Braun, Country President, Novartis Poland podkreśliła, że priorytetem w ochronie zdrowia powinna być profilaktyka i badania przesiewowe. Zwróciła uwagę na raka piersi jako główną przyczynę śmiertelności kobiet w Europie oraz na niski procent osób zgłaszających się na mammografię w naszym kraju.

-Prewencja jest dla społeczeństwa skuteczniejsza i tańsza niż leczenie. W Polsce tylko 30 procent uprawnionych pacjentek zgłasza się na mammografię, tymczasem w Europie ten wskaźnik jest dwukrotnie wyższy –  powiedziała Monique Clua Braun.

Ważna jest także świadomość społeczeństwa dotycząca szczepień. W celu jej podniesienia pomagają działania skoordynowane, obejmujące także edukację. Może w tym pomóc partnerstwo publiczno-prywatne.

 – Profilaktyka, prewencja, to podstawa. Dyskusja na ten temat jest prowadzona w całej Europie, nie tylko w Polsce. Mamy starzejące się społeczeństwo, dlatego tak ważne jest, by starość była coraz zdrowsza. Tylko profilaktyka w tym pomoże. Jedno euro, czy jedna złotówka zainwestowane w szczepionki zwraca się trzykrotnie – mówiła Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska.

W dyskusji brał także udział profesor Krzysztof Narkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który zwrócił uwagę na problem niestosowania się pacjentów do zaleceń lekarskich.

– Co czwarty, piąty pacjent nie wykupuje nawet pierwszej recepty, przepisanej przez lekarza. 58 procent nie przestrzega zaleceń lekarskich. To drugi najgorszy wynik w Europie (po Węgrzech) – mówił.

W panelu wzięli udział: Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland,  Justin Gandy, dyrektor zarządzający MSD Polska, Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Beata Małecka-Libera, senator, lekarz,  prof. Krzysztof Narkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Janina Stępińska, dyrektorka Narodowego Instytutu Kardiologii. Spotkanie poprowadziła Marzena Sygnut—Mirek z wydawnictwa Medyczne Termedia.