Wydłużenie realizacji Programu Profilaktyka 40 Plus

Celem programu Profilaktyka 40 PLUS jest oznaczenie czynników ryzyka chorób lub wykrycie objawów na wczesnym etapie.
Preparation for blood test with pretty young woman by female doctor medical uniform on the table in white bright room. Nurse pierces the patient's arm vein with needle blank tube.

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wydłużeniu do 31 grudnia 2024 roku programu Profilaktyka 40 PLUS. Program realizowany jest od 1 lipca 2021 roku, dotychczas skorzystało z niego około 12 procent osób uprawnionych (2,8 miliona z około 23 milionów).

Badania wykonywane w ramach programu finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a skierowania wystawiane są automatycznie i dostępne w Internetowym Koncie Pacjent (po wypełnieniu ankiety).

Celem programu Profilaktyka 40 Plus jest oznaczenie czynników ryzyka chorób lub wykrycie objawów na wczesnym etapie, co zgodnie z założeniami pozwoli przyspieszyć proces diagnostyczny. Miało to szczególne znaczenie w momencie, gdy wprowadzany był program i gdy trwała jeszcze pandemia Covid-19.

Badanie w ramach programu proponowane są w oddzielnych pakietach dla kobiet i dla mężczyzn, a jeden pakiet jest wspólny, pomagają one zdiagnozować na wczesnym etapie wiele chorób, których przebieg bywa bezobjawowy. Dotyczy to między innymi cukrzycy, miażdżycy, przewlekłej niewydolności nerek, raka prostaty czy raka jelita grubego. W roku 2023 jedna z nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu wprowadziła możliwość skorzystania z badań po raz drugi.

Najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego Profilaktyka 40 PLUS zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 26 czerwca 2024 roku.

Podczas spotkania z członkami związku Pracodawcy dla Zdrowia 2 lipca 2024 roku wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zapowiedział zmiany w programie Profilaktyka 40 Plus, w tym obowiązkową ocenę jego efektów i skuteczności.