W ogólnopolskim rejestrze KRDO znalazło już 7 domów opieki ORPEA Rezydencje: Święta Jadwiga, Na Dyrekcyjnej, Dąbrówka, Marianna, Dzielna, Antonina i Honorata. W wyszukiwarce bezpiecznych i rekomendowanych placówek, przygotowywanej przez Krajową Izbę Domów Opieki (KIDO) mogą się znaleźć się domy opieki, które prowadzą swoją działalność legalnie, w oparciu o posiadane zezwolenia oraz wpisy w rejestrach urzędowych, dokonane przez upoważnione organy administracyjne.
Jak podaje na swojej stronie KIDO, certyfikat jest potwierdzeniem „standardu oferowanych i realizowanych usług opiekuńczych – zarówno w zakresie ergonomii pracy personelu opiekuńczego jak i wyposażenia w sprzęt oraz urządzenia wspierające działalność placówki i mające równocześnie wpływ na poprawę dobrostanu życiowego przebywających w niej pensjonariuszy”.
– Podjęcie współpracy z Krajową Izbą Domów Opieki oraz certyfikacja wpisuje się w podstawową zasadę naszej działalności. Wszystkie nasze domy opieki są zarejestrowane we właściwym rejestrze wojewody, co oznacza że spełniają wymagane prawem standardy oraz podlegają kontrolom odpowiednich organów. Niestety, jak regularnie informują media, Najwyższa Izba Kontroli czy Rzecznik Praw Obywatelskich, nadal wiele placówek prowadzących działalność gospodarczą polegającą na całodobowej opiece działa bez zezwolenia. Dlaczego? Ponieważ nie spełniają konkretnych warunków – w zakresie infrastruktury czy personelu – by tę zgodę wojewody uzyskać. Kontrole w takich miejscach, choć możliwe, są rzadkie i mało dotkliwe. Właściciele wolą zapłacić karę za brak drogi przeciwpożarowej czy windy niż dokonywać przebudowy. Poza skutkami finansowymi warto byłoby zatem wprowadzić takie rozwiązania, które skutkowałyby na przykład zawieszeniem działalności przez nielegalne placówki opieki całodobowej do czasu przeprowadzenia procesu rejestracji – powiedziała Beata Leszczyńska, Prezes Zarządu ORPEA Polska.
Jako lider stacjonarnej opieki długoterminowej w Polsce, ORPEA regularnie przypomina rodzinom, na co należy zwrócić uwagę szukając domu opieki, który zapewni komfort i bezpieczeństwo bliskiej osobie. Jednym z ważnych aspektów działalności jest właśnie rejestracja.
ORPEA zachęca do korzystania z poradnika, w którym zawartych zostało więcej kryteriów ważnych przy wyborze drugiego domu dla seniora: https://orpea.pl/poradnik/poradnik-jak-znalezc-drugi-dom-dla-seniora/
ORPEA Polska działa od 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów (pod marką ORPEA Rezydencje) i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej (pod marką CLINEA).
Domy i kliniki są zlokalizowane na Mazowszu, w Chorzowie i we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów (formuła assisted living). W Domach mieszkają seniorzy, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osoby, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. Wśród podopiecznych są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona. O zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i pacjentów dba ponad 1200-osobowy zespół (pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny).
ORPEA Polska oferuje opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub w formie komercyjnej. Firma jest częścią Grupy ORPEA, która jest obecna w 21 krajach w trzech głównych obszarach: opieka nad osobami starszymi (domy opieki, domy pomocy społecznej, opieka domowa), opieka pooperacyjna i rehabilitacyjna oraz specjalistyczne kliniki zdrowia psychicznego. Grupa zatrudnia ponad 76 000 pracowników. Co roku przyjmuje ponad 267 000 pacjentów i mieszkańców. Jest notowana na giełdzie Euronext Paris.