W roku akademickim 2023/2024 sześć uczelni niepublicznych w Polsce będzie prowadzić kierunki lekarskie- dwie w Warszawie oraz po jednej – w Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Lublinie.
Od kilku lat lekarzy kształci Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która w tym roku uzyskała limit 150 miejsce na jednolite studia magisterskie stacjonarne prowadzone w języku polskim oraz 100 miejsc na jednolitych studiach magisterskich stacjonarnych prowadzonych w innym języku niż język polski.
Uczelnia Łazarskiego z Warszawy otrzymała limit 100 miejsc, a Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – 200 miejsca na studiach stacjonarnych w języku polskim.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał limit 60 miejsc na studiach stacjonarnych w języku polskim, natomiast Akademia Śląska (dawniej – Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach) – 200 miejsc na studiach stacjonarnych po polsku, a także 100 miejsc na studiach stacjonarnych w innym języku oraz 60 miejsc na studiach w formie niestacjonarnej w języku polskim.
Najmniejszy limit otrzymała Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu – 40 miejsc na studiach stacjonarnych w języku polskim.
W sumie w roku akademickim 2023/2024 lekarzy kształcić będzie 30 uczelni. Limit wszystkich miejsc (łączenie ze studiami niestacjonarnymi oraz prowadzonymi w innym języku niż polski), wynosi na tych uczelniach – ponad 9,2 tysiąca.
Na kierunku lekarskim dentystycznym będzie kształcić 10 uczelni, wszystkie to uczelnie publiczne.
Limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym określa rozporządzenie ministra zdrowia z 11 lipca 2023 roku.