Pracodawcy dla Zdrowia partnerem akcji #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE

ODWOLUJE #NIEBLOKUJE. Kampania Kampania zainicjowana w październiku 2022 roku, ma na celu uświadamianie pacjentom, jak ważna jest wcześniejsza rezygnacja z wizyty, z której nie można skorzystać.

Pracodawcy dla Zdrowia zostali partnerem merytorycznych akcji #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE. Kampania ta, zainicjowana w październiku 2022 roku, ma na celu uświadamianie pacjentom, jak ważna jest wcześniejsza rezygnacja z wizyty, z której nie można skorzystać.

Według danych NFZ w roku 2019 nie odbyło się 17 milionów konsultacji, których nie odwołano, problem ten jest ciągle aktualny i powoduje wydłużenie kolejek oczekujących na wizyty. Koszty nieanulowanych konsultacji ponoszą także placówki medyczne.

Kampania została zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP, dołączyli do niej przedstawiciele placówek prywatnych oraz publicznych – takich jak Lux Med, Medicover, Polmed, Centrum Medyczne WUM, Centrum Medyczne Żelazna, Szpital Wolski, Mazowiecki Szpital Bródnowsk, Warszawskie Centrum Opieki Medycznej Kopernik czy Państwowy Instytut Medyczny MSWiA.

Efektem działań współorganizatorów jest Karta Dobrych Praktyk, zawierająca szereg wytycznych, które w formie rekomendacji między innymi zwracają uwagę na to, jak ważna jest edukacja pacjentów w kwestii odpowiedzialnego odwoływania wizyty, na którą z różnych przyczyn nie mogą się stawić. Zarówno lekarze, jak i osoby odpowiedzialne za rejestracje powinny informować o powinności odwołania wizyty wraz z informacją o tym, w jaki sposób przygotować się do badania czy konsultacji.

W Karcie Dobrych Praktyk placówki medyczne dostrzegają również konieczność wprowadzania narzędzi ułatwiających anulowanie konsultacji, takich jak dedykowane adresy mailowe, boty na infolinii czy portale pacjenta. Zobowiązują się do wprowadzania tego typu rozwiązań, ułatwiających odwołanie wizyty.

Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Wśród partnerów społecznych znalazły się takie organizacje jak Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Fundacja MY PACJENCI. Patronem naukowym został Warszawski Uniwersytet Medyczny, a partnerami merytorycznymi Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum e–Zdrowia.

28 września 2023 roku w Warszawie odbędzie się konferencja inaugurująca II edycję kampanii.

Więcej informacji na temat akcji dostępnych jest na stronie www.odwolujenieblokuje.pl