Grupa Lux Med wspiera niezależne dziennikarstwo 

Konkurs Grand Press organizowany jest od 1997 roku i wyróżnia twórców odważnie podejmujących trudne tematy.

Grupa Lux Med od wielu lat wspiera konkurs dziennikarski Grand Press.  W tym roku prezeska Grupy Lux Med Anna Rulkiewicz wręczyła wyróżnienie dla Michała Przedlackiego z Superwizjera TVN, za cykl reportaży z Ukrainy, nagrodzony w kategorii – reportaż telewizyjny. 

-Dziennikarstwo to nie tylko praca, to powołanie. To sztuka przekazywania informacji w taki sposób, który jest bezkompromisowy, kiedy chodzi o fakty, a jednocześnie służy ludziom, społeczeństwu i demokracji. Poprzez swoją pracę pomagacie nam wyzwolić się z iluzji, manipulacji ukazując świat takim, jakim jest. Nie zawsze jest to łatwe, ale zawsze niezbędne.  Dziękuję, że na swoich sztandarach nosicie tak ważną wartość, jaką jest prawda – mówiła Anna Rulkiewicz, zwracając się do laureatów konkursu.  

Grand Press to prestiżowy konkurs dziennikarski, który organizowany jest od 1997 roku przez magazyn „Press”. Od 2023 roku wyłącznym organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press. 

W tym roku cztery wyróżnienia zdobyli dziennikarze tvn24.pl, TVN24 i TVN. W kategorii News zwyciężyli Justyna Suchecka i Piotr Szostak za cykl materiałów „Willa plus”. W kategorii Dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Piotr Świerczek i Robert Zieliński za reportaż „Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza”.

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa zwyciężyli Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik za cykl „Zakładnicy umowy”. Dziennikarzem roku został Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej”. 

Za reportaż nagrodzony został Dariusz Faron – Wirtualna Polska – za pracę„»Robiliśmy wszystko, żeby ratować dziecko«. Ciało zabrali w środku nocy. A oni zostali”.

W kategorii publicystyka zwyciężył Michał Okoński – „Tygodnik Powszechny” – za tekst „Dłoń w ogniu”. Natomiast za wywiad – Jacek Harłukowicz, Janusz Schwertner – Onet – „Katarzyna Kotula: Prezes PZT to seksualny predator. Krzywdził mnie, gdy byłam dzieckiem”.

Do konkursu zgłoszono 555 prac. 

Gala 27. edycji konkursu Grand Press odbyła się 11 grudnia 2023.