22 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Firma emeis, prowadząca sieć placówek opiekuńczych i rehabilitacyjnych, docenia znaczenie natury w procesie opieki a także dba o ochronę środowiska. Jej działania wpisują się w politykę dbałości o różnorodność biologiczną.
93 procent placówek grupy we Francji posiada ogród, park lub teren zielony, a 100 procent z nich – tarasy lub zagospodarowane tereny zewnętrzne. W Holandii, Austrii , Irlandii, w Polsce wszystkie domy opieki emeis mają tereny zielone, w skali ogólnej dotyczy to co najmniej dwóch trzecich placówek.

– Nie są to tylko elementy dekoracyjne. Są to miejsca, w których można się zrelaksować, naładować baterie i nawiązać kontakty, przeznaczone dla mieszkańców, pacjentów, rodzin i oczywiście dla wszystkich pracowników – mówi Muriel Barnéoud, dyrektorka ds. jakości i CSR w grupie emeis.
Natura ma wpływ na zdrowie, co potwierdzają badania. Na przykład regularny kontakt z naturą zmniejsza ryzyko depresji, a 20 minut spędzonych w środowisku naturalnym wystarcza, aby znacznie obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.
– Kwestia ochrony różnorodności biologicznej jest więc kwestią nie tylko środowiskową, ale także niezbędną kwestią zdrowia publicznego – podkreśla Muriel Barnéoud.
– W emeis zaczynamy od podnoszenia świadomości wszystkich naszych zespołów medycznych, pielęgniarskich i zarządzających, a także personelu zajmującego się organizacją wydarzeń. Zachęcamy do stosowania praktyk integracyjnych opartych na korzyściach płynących z natury: kontakt ze zwierzętami, spacery terapeutyczne, warsztaty na świeżym powietrzu, ogrody sensoryczne… Te niefarmakologiczne środki mogą łagodzić, stymulować i przynosić ulgę, a czasem opóźniać lub uniknąć przepisania leków. Promujemy ich „właściwe przepisywanie” czyli dbanie o zdrowie bez nadmiernego zużycia leków, co jest dobre również dla środowiska – opowiada dyrektora ds. jakości i CSR.

Zespoły placówek emeis są zachęcane do pójścia o krok dalej poprzez włączenie bioróżnorodności do projektów medycznych i życiowych, nie jako element dekoracyjny lub dodatkowy, ale jako składnik jakości życia, kompleksowej opieki, animacji i powrotu do zdrowia. Stosowane jest podejście „One Health” (Jedno Zdrowie), co oznacza, że zdrowie człowieka jest ściśle powiązane ze zdrowiem natury i całego świata żywego. Jest to systemowa wizja, która jest podzielana w emeis, gdzie troska o człowieka oznacza również troskę o środowisko, w którym żyje.
We Francji ponad 60 procent placówek emeis podjęło już konkretne działania na rzecz promowania różnorodności biologicznej. Tak samo jest w innych krajach, gdzie zooterapia i ogrody terapeutyczne są powszechne. Działania w tym kierunku były podejmowane na długo przed sformalizowaniem tego podejścia.

-Chcieliśmy jednak wyjść poza wrażliwość i naturalne intencje, osadzając nasze zobowiązania w ustrukturyzowanym, mierzalnym w czasie i integracyjnym podejściu. Dlatego stworzyliśmy naszą wewnętrzną etykietę „BiophilGood”, będącą wynikiem współpracy ekologów, lekarzy, dyrektorów oraz naszych wewnętrznych działów i ekspertów biznesowych (nieruchomości itp.). Cała Grupa jest zaangażowana! Znak „Nature & Health” ma zastosowanie zarówno do obiektów w trakcie budowy lub renowacji, jak i do tych już działających, niezależnie od tego, czy znajdują się one w sercu natury, czy w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. Był to istotny punkt- umożliwić wszystkim zaangażowanie się na swoim poziomie, niezależnie od dostępnej przestrzeni, aby zakorzenić naturę w swoich planach opieki i życia – mówi Muriel Barnéoud..
Każdy obiekt objęty znakiem realizuje plan działania zawierający działania operacyjne oparte na trzech zobowiązaniach, które obejmują ułatwianie interakcji mieszkańców, pacjentów i personelu z naturą w celu promowania dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia, ochrona różnorodności ekosystemów naturalnych oraz angażowanie wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy w ochronę różnorodności biologicznej. Opracowano też trzy stopnie wdrażania tych działań.


Celem jest to, aby do końca 2026 roku 80 procent placówek grupy znalazło się na poziomie „płatka 2”. Na końcu tych trzech etapów czeka certyfikat, który zaprojektowano jako wyraz uznania dla konkretnych, trwałych zobowiązań podjętych przez placówki.
-Z czasem mamy nadzieję, że znak ten zostanie wzbogacony, zainspiruje innych, a może stanie się prawdziwym znakiem rynkowym, wspieranym wspólnie przez cały sektor – dodaje Muriel Barnéoud.

22 maja w domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych emeis w Polsce było kolorowo, radośnie i inspirująco, czyli bioróżnorodnie. Pracownicy biura połączyli siły z mieszkańcami, pacjentami i zespołami, aby promować piękno natury i odkrywać jej terapeutyczną moc.
Było dużo edukacji i integracji, wspólne sadzenie kwiatów, ziół i warzyw, odbywały się warsztaty i prelekcje odkrywające tajniki ekologii i znaczenie różnorodności biologicznej w codziennym życiu. Placówki gościły czworonożnych terapeutów. Były także elementy terapii zajęciowej – gry zręcznościowe i quizy. Jedna z terapeutek przedstawiła japońską ceremonię przygotowywania matchy.

