CM Medyk wyróżnione za innowacyjny system diagnostyczny

Innowacyjny system polega na automatycznym analizowaniu wyników badań laboratoryjnych przez algorytmy.

Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa zostało głównym laureatem konkursu „Przychodnia Przyszłości”. Placówka została wyróżniona za innowację „Wdrożenie systemu algorytmicznej interpretacji wyników badań laboratoryjnych”.

W ramach konkursu Naczelna Izba Lekarska we współpracy z Ministerstwo Zdrowia przez kilka miesięcy analizowała placówki w Polsce.  Ostatecznie spośród 40 zaproszono do finału 11, spośród których Medyk został wyłoniony jako zwycięzca.

Innowacyjne rozwiązanie firmy BloodLab polega na automatycznym analizowaniu wyników badań laboratoryjnych przez algorytmy. Po integracji z systemem medycznym placówki, lekarz otrzymuje interpretację wyników badań pacjenta wygenerowaną przez sztuczną inteligencję.

Na razie rozwiązanie dotyczy podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, pakiet tarczycowy, d-dimery itd., wkrótce dołączą do nich kolejne.

Oprócz Centrum Medycznego Medyk z rozwiązania tego korzysta także Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy. Jednak Medyk jako pierwsza placówka lecznicza w Polsce wdrożył do praktyki klinicznej system algorytmicznej interpretacji wyników badań laboratoryjnych BloodLab.

Centrum Medyczne Medyk działa od ponad 30-tu lat, prowadzi sieć przychodni, 13 z nich działa w Rzeszowie, pozostałe w Mielcu, w Boguchwale, w Leżajsku, w Jasionce, w Łączkach Kucharskich, w Sędziszowie Małopolskim, a także dwie stacje dializ – w Leżajsku oraz w Rzeszowie.

Placówki Centrum oferują świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje specjalistyczne, usługi stomatologiczne, medycynę pracy, badania diagnostyczne oraz zabiegi rehabilitacyjne.

Od stycznia 2022 roku Centrum prowadzi szpital w miejscowości Zimna Woda, który oferuje świadczenia w zakresie chirurgii, ortopedii i traumatologii oraz laryngologii dorosłych i dzieci.

Właścicielem Centrum Medycznego Medyk jest lekarz Stanisław Mazur.