AHP otworzyło Bielskie Centrum Badań Klinicznych

Placówka powstała w ramach współpracy prywatnej firmy z publicznym szpitalem.
Foto: AHP

Pod koniec kwietnia 2024 zostało oficjalnie otwarte Bielskie Centrum Badań Klinicznych. Placówka, która jest wspólną inicjatywą Grupy American Heart of Poland oraz Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, działa na terenie BCO-SM.

BCO-SM jest drugim w województwie śląskim ośrodkiem badań klinicznych. To miejsce kompleksowej diagnostyki i leczenia w szczególności pacjentów onkologicznych.

– Ruszamy w nową drogę, ale z doświadczeniem w badaniach klinicznych i przedklinicznych naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Przynosimy nasze doświadczenie i wkładamy je w mury Beskidzkiego Centrum Onkologii – powiedział dr n. med. Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor medyczny Grupy American Heart of Poland. Dzięki temu BCO-SM zyskało możliwość stosowania nowych technologii w leczeniu pacjentów. Pierwsze badania w Bielskim Centrum Badań Klinicznych chorych leczonych onkologicznie w BCO-SM już się rozpoczęły.

Na terenie Bielskiego Centrum Badań Klinicznych znalazły się między innymi gabinety lekarskie i zabiegowe, laboratorium, oddział dziennej chemioterapii, pracownie cytostatyków oraz sale z łóżkami dla chorych.

O zaletach prowadzenia badań klinicznych w szpitalu publicznym oraz o współpracy z Grupą AHP mówił dr n. med. Piotr Zdunek, dyrektor BCO-SM. – Taka forma partnerstwa jest optymalnym rozwiązaniem dla procesu leczenia, a tym samym dla pacjentów – podkreślił.

Sektor prywatny versus publiczny czyli odwieczna dyskusja o systemie ochrony zdrowia>>>

– Senat zamierza ogłosić rok 2025 rokiem profilaktyki zdrowotnej – powiedziała senator Agnieszka Gorgoń-Komor. – Badaniami w Bielskim Centrum Badań Klinicznych możemy przyczynić się do rozwoju polskiej nauki – dodała senator.

– Przez 20 lat zespół się rozwinął. Chcemy prowadzić działalność naukową nie tylko z kardiologami, ale także koleżankami i kolegami z Beskidzkiego Centrum Onkologii – dodał prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii PAKS w Bielsku-Białej.

Źródło: www.ahop.pl