Fora tematyczne Pracodawców dla Zdrowia pracowały nad zmianami legislacyjnymi

W ramach związku Pracodawcy dla Zdrowia działa 10 forów tematycznych, czyli grup roboczych zajmujących się określoną dziedziną rynku zdrowia.

Zespoły robocze działające w ramach związku Pracodawcy dla Zdrowia zajmowały się opiniowaniem projektów aktów prawnych – przepisów dotyczących badań lekarskich w ramach medycyny pracy, kształcenia i kompetencji kadr medycznych oraz nowelizacji ustawy o prawach pacjenta (tzw. Lex Szarlatan). Prowadzone są pracy przygotowawcze w celu uruchomienia zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

Forum Medycyny Pracy, którego opiekunem merytorycznym jest Monika Olszewska, spotkało się pod koniec maja 2026 i skupia się obecnie na kilku tematach.

Opiniowanie przepisów o badaniach psychologicznych

Członkowie forum, wspólnie z Forum Prawnym, opiniują projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę  na  stanowisku kierowcy, który zakłada podwyżkę ceny za badania psychologiczne (ze 150 do 200 zł). Przy okazji składana jest opinia, że należy zmienić również ustawę z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, w której zawarta jest informacji o maksymalnych opłatach za badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami..

Forum uzyskało interpretację MSWiA dotyczącą ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Aby uzyskać koncesję na tzw. obrót specjalny potrzebne są dwa orzeczenia: psychiatry i psychologa. Cena  jest regulowana ustawowo, ale zapis jest różnie interpretowany.

Kompetencje i rola opiekunów medycznych

13 maja 2026 roku odbyło się spotkanie inaugurujące działalność Forum Kadr Medycznych. Przedmiotem dyskusji były planowane zmiany w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, budzące obawy o ograniczenie dostępu pielęgniarek do specjalizacji i kształcenia podyplomowego. Kolejnym obszarem, którym forum będzie się zajmować, to rola i kompetencje opiekuna medycznego oraz potrzeba ich rozszerzenia, między innymi o wykonywanie wkłuć, podłączanie wlewów, obsługę dostępów obwodowych, opiekę przy dializach oraz zakłuwanie przetok, jak również aktywizacja zawodu technika analityki medycznej oraz rozdzielenie zadań pomiędzy diagnostę laboratoryjnego a technika (między innymi w zakresie pobierania krwi).

W trakcie spotkania podjęto decyzję o zorganizowaniu spotkania z przedstawicielem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w celu omówienia planów rozwoju kształcenia dla opiekuna medycznego, pielęgniarki, ratownika medycznego oraz diagnosty laboratoryjnego, a także oceny wpływu przyjętych modeli na rzeczywiste kompetencje tych grup zawodowych.

Zdecydowano także o przygotowaniu listy czynności aktualnie wykonywanych oraz możliwych do przekazania opiekunowi medycznemu, która stanowić będzie materiał roboczy na kolejne spotkanie oraz o rozpoczęciu prac nad poszerzeniem kompetencji opiekuna medycznego z wykorzystaniem różnych form kształcenia podyplomowego, w tym rozważenie kursów specjalistycznych (np. z zakresu flebologii czy pobierania krwi).

Zdecydowano także o podjęciu działań lobbingowych oraz inicjatyw na rzecz ustrukturyzowania kształcenia podyplomowego pielęgniarek i aktywizacji zawodu technika analityki medycznej.

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta z niekorzystnymi rozwiązaniami

Forum Prawne, któremu przewodniczy Maciej Siwiec, uczestniczyło w konsultacjach społecznych dotyczących projektowanych zmian legislacyjnych w ochronie zdrowia, w szczególności związanych z projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jest to projekt, który zawiera szereg niekorzystnych rozwiązań dla podmiotów leczniczych, natomiast w przestrzeni publicznej funkcjonuje jako Lex Szarlatan, co jest nieprecyzyjne i celowo pomija wszystkie przepisy, nie mające jakiegokolwiek związku z działalnością tzw. „szarlatanów”. Projekt ten, po blisko rocznej przerwie, został ponownie uruchomiony i jest obecnie procedowany na etapie parlamentarnym.

W ramach tych działań członkowie forum uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Trójstronnej ds. Ochrony Zdrowia, gdzie wspólnie z innymi organizacjami pracodawców prezentowali stanowisko sprzeciwiające się zapisom ustawy, uderzającym w podmioty lecznicze. Równolegle przygotowywane jest wspólne pismo kierowane do Prezesa Rady Ministrów oraz sejmowej i senackiej komisji zdrowia, które będzie podpisane także przez inne organizacje reprezentujące środowisko ochrony zdrowia.

Członkowie Forum Prawnego zaangażowali się również w konsultacje dotyczące  projektowanych przepisów umożliwiających ministrowi zdrowia gromadzenie szczegółowych danych o wynagrodzeniach wszystkich osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W tej sprawie zgłosili również sprzeciw podczas prac Komisji Trójstronnej ds. Ochrony Zdrowia oraz przygotowują wspólne stanowiska i pisma z innymi organizacjami branżowymi.

Wdrożony został system dystrybucji informacji za pośrednictwem portalu healthinsider.pl. Dzięki temu członkowie organizacji otrzymują bieżące informacje dotyczące  najważniejszych zmian i działań legislacyjnych.

Zespół przy RPP ograniczy obciążenia administracyjne

Rozpoczęły się również prace przygotowujące do uruchomienia zespołu działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, którego celem ma być ograniczenie nadmiernych obciążeń administracyjnych i sprawozdawczych personelu medycznego. Podczas pierwszych spotkań pojawiła się dyskusja dotycząca zakresu działania zespołu. Strona społeczna, w  tym  Pracodawcy dla Zdrowia, wskazała na potrzebę szerokiego podejścia do problemu, obejmującego nie tylko obowiązki sprawozdawcze, ale także wszelkie regulacje generujące nadmierne obciążenia dla personelu medycznego.  

W związku z tym prowadzone są prace nad zebraniem konkretnych postulatów zmian. Szczególnie istotne są przykłady nadmiarowej lub nieefektywnej sprawozdawczości, a także regulacji powodujących nieuzasadnione obciążenia organizacyjne czy kadrowe po stronie ​podmiotów leczniczych i zawodów medycznych. Postulaty te będą przekazywane do  dalszych prac zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta.