Grupa Lux Med opublikowała raport na temat doświadczeń pacjentów

Zapewnianie pacjentom dobrych doświadczeń nie powinno być jedynie dodatkiem do procesu leczenia, ale jego ważną, integralną częścią.

Grupa Lux Med opublikowała swój pierwszy raport na temat doświadczeń pacjentów. Ma on stanowić wkład w rozwój modelu opieki medycznej, w którym leczenie łączy się z troską o całość doświadczeń. Na takim podejściu korzystają wszyscy – zarówno pacjenci, jak i dostawcy usług medycznych, ponieważ doświadczenia pacjentów mają bezpośrednie przełożenie na skuteczność leczenia.

O tym, jak zbudować organizację skoncentrowaną na pacjencie, mówi, cytowana w raporcie prezeska Grupy Lux Med, Anna Rulkiewicz.

– Tworzenie pacjentocentrycznej kultury organizacyjnej wymaga czynnego udziału prezesa i zarządu, którzy muszą z przekonaniem kształtować i wspierać rozwiązania ukierunkowane na dobre doświadczenia. Tylko wtedy troska może zakorzenić się w świadomości wszystkich pracowników, a miary satysfakcji stać się strategicznym wskaźnikiem, który inspiruje rozwój firmy. Od początku 2018 roku przyjęliśmy strategię wzrostu, która opiera się na budowaniu coraz lepszych doświadczeń, w jej ramach wprowadziliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań połączonych w spójny system, mający na celu dostosowywanie usług do potrzeb pacjentów na każdym etapie ich kontaktu z firmą – mówi Anna Rulkiewicz.

Pierwszym krokiem było przypisanie jasnych zakresów odpowiedzialności za doświadczenia do konkretnych jednostek organizacyjnych, kolejnym – dostosowanie standardów obsługi do mapowanych ścieżek oraz bieżące monitorowanie i reagowanie na opinie poprzez badania ankietowe.

Standardy określają między innymi sposób komunikacji z pacjentem, wymagane prawem procedury, a także sposób postępowania w niecodziennych sytuacjach tak, by zarówno pacjent jak i pracownik czuli się dobrze i bezpiecznie.

Mapowanie ścieżek pozwala zrozumieć, jak pacjenci przechodzą przez różne etapy kontaktu z  firmą i  wprowadzać udoskonalenia tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, a badania ankietowe umożliwiają zbieranie, analizowanie i reagowanie na opinie w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe dla ciągłego doskonalenia usług i zarządzania informacją zwrotną.

W raporcie Departamentu Doświadczeń Pacjentów „Z Pacjentem na jego ścieżce do zdrowia” można znaleźć między innymi odpowiedzi na pytania, jakie wyzwania stoją przed dostawcami usług medycznych w Polsce, jaki jest związek między jakością doświadczeń pacjentów a zdrowiem, jaka jest struktura potrzeb pacjentów oraz jak Grupa Lux Med na nie odpowiada.

Można dowiedzieć się z niego, jak rozwijany jest Portal Pacjenta i aplikacja mobilna. Aby zapewnić pacjentom jak najlepszą dostępność do opieki medycznej, oprócz nieustannego rozszerzania portfolio placówek własnych, Grupa Lux Med od wielu lat oferuje swoje usługi w placówkach współpracujących. Są one od 2023 roku systematycznie włączane do systemu rezerwacji Grupy. W I półroczu 2024 roku było to już 130 placówek i cały czas dołączane są kolejne. Do końca 2024 roku planowane jest zamknięcie procesu integracji dla 250 placówek tak, by każdy pacjent w Polsce miał w swojej okolicy placówkę, do której może umówić się z poziomu aplikacji. Stale rozwijane są funkcjonalności dostępne online.

Grupa Lux Med zbudowała także szeroką ofertę edukacyjną, skierowaną do wszystkich pracowników. W budowaniu organizacji skoncentrowanej na pacjencie bardzo ważne jest, aby każdy pracownik miał okazję do kontaktu z pacjentem, ponieważ buduje to uważność na jego potrzeby – podkreślają autorzy raportu.

Raport dostępny jest na stronie Grupy Lux Med>>>